Kolej nie wróci do centrum Środy Śląskiej (list)
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
Departament Infrastruktury
Wybrzeże Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław
DT-D-III.8064.42.2026 Wrocław, dnia 19 czerwca 2026 r.
Pan
Adam Fularz
adamfularz1
W odpowiedzi na Pana emaila z dnia 27 maja 2026 roku w sprawie propozycji odbudowy
linii kolejowej do Środy Śląskiej Centrum, przekazuję poniższe informacje.
Zaproponowane połączenie było wstępnie rozważane przed zgłoszeniem projektu do
rządowego Programu Kolej+ pn. „Budowa bazowej infrastruktury do uruchomienia
Wrocławskiej Kolei Metropolitarnej: Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na
odcinku Środa Śląska – Wrocław”. Jednakże, z uwagi na konieczność poniesienia
ogromnych nakładów finansowych związanych z inwestycją odbudowy linii i pozyskaniem
niezbędnego terenu, uznano to rozwiązanie jako nieekonomiczne i nieefektywne.
Ponadto, nawet tak pozornie niewielkie wydłużenie relacji pociągów, wymagałoby
istotnego zwiększenia zaangażowania taboru na potrzeby realizacji zadań przewozowych
na trasie Wrocław Świebodzki – Środa Śląska Centrum. W ramach pierwotnego naboru
konkursowego, Program Kolej+ posiadał bardzo ograniczony budżet dlatego konieczna
była optymalizacja kosztowa całego projektu, aby mógł przejść proces naboru do
programu z innym propozycjami inwestycyjnymi. Dodatkowym argumentem przeciwko
odbudowie tej linii kolejowej do centrum Środy Śląskiej, były potencjalne konflikty
społeczne z uwagi na całkowitą zmianę zagospodarowania otoczenia od czasu zawieszenia
ruchu pociągów kilkadziesiąt lat temu.
Obecnie funkcjonującym rozwiązaniem jest komunikacja autobusowa (miejska
i podmiejska) dojeżdżająca do centrum miasta, która zapewnia przesiadki na stacji Środa
Śląska z pociągów kursujących na trasie Wrocław – Legnica – Wrocław.
Z związku z powyższym informujemy, że nie jest planowane podjęcie działań w zakresie
odbudowy nieistniejącej już linii kolejowej na odcinku od stacji Środa Śląska do centrum
Środy Śląskiej.
Podpisane elektronicznie przez:
Mariusz Michałowski
Dyrektor Departamentu Infrastruktury


Komentarze