Kolej nie wróci do centrum Środy Śląskiej (list)

 URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Departament Infrastruktury

Wybrzeże Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław




DT-D-III.8064.42.2026 Wrocław, dnia 19 czerwca 2026 r.

Pan

Adam Fularz

adamfularz1

W odpowiedzi na Pana emaila z dnia 27 maja 2026 roku w sprawie propozycji odbudowy 

linii kolejowej do Środy Śląskiej Centrum, przekazuję poniższe informacje.

Zaproponowane połączenie było wstępnie rozważane przed zgłoszeniem projektu do 

rządowego Programu Kolej+ pn. „Budowa bazowej infrastruktury do uruchomienia 

Wrocławskiej Kolei Metropolitarnej: Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na 

odcinku Środa Śląska – Wrocław”. Jednakże, z uwagi na konieczność poniesienia 

ogromnych nakładów finansowych związanych z inwestycją odbudowy linii i pozyskaniem 

niezbędnego terenu, uznano to rozwiązanie jako nieekonomiczne i nieefektywne. 

Ponadto, nawet tak pozornie niewielkie wydłużenie relacji pociągów, wymagałoby

istotnego zwiększenia zaangażowania taboru na potrzeby realizacji zadań przewozowych 

na trasie Wrocław Świebodzki – Środa Śląska Centrum. W ramach pierwotnego naboru 

konkursowego, Program Kolej+ posiadał bardzo ograniczony budżet dlatego konieczna 

była optymalizacja kosztowa całego projektu, aby mógł przejść proces naboru do 

programu z innym propozycjami inwestycyjnymi. Dodatkowym argumentem przeciwko 

odbudowie tej linii kolejowej do centrum Środy Śląskiej, były potencjalne konflikty 

społeczne z uwagi na całkowitą zmianę zagospodarowania otoczenia od czasu zawieszenia 

ruchu pociągów kilkadziesiąt lat temu. 

Obecnie funkcjonującym rozwiązaniem jest komunikacja autobusowa (miejska 

i podmiejska) dojeżdżająca do centrum miasta, która zapewnia przesiadki na stacji Środa

Śląska z pociągów kursujących na trasie Wrocław – Legnica – Wrocław.

Z związku z powyższym informujemy, że nie jest planowane podjęcie działań w zakresie 

odbudowy nieistniejącej już linii kolejowej na odcinku od stacji Środa Śląska do centrum 

Środy Śląskiej.

Podpisane elektronicznie przez:

Mariusz Michałowski

Dyrektor Departamentu Infrastruktury


Komentarze

Popularne posty